Office 365 hizmeti kullanıyorsanız Exchange Online , SharePoint online veya skype for business online hizmetlerinden hangisini kullanırsanız kullanın hizmetlerin tümü birbiriyle entegre olduğu için tüm parolalarınız Exchange, SharePoint ve skype for business üzerinde aynı olacaktır. Bu durumda Office 365 portalı üzerinden hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan parolalarınızı kolaylıkla yönetmeniz mümkün. İsterseniz şimdi lafı fazla uzatmadan neler yapabileceğimize bir bakalım.

Office365Pa1

Office 365 yönetici bir hesapla sayfamıza giriş yaptıktan sonra sol üst köşede bulunan kutucuk simgesine tıklayalım. Açılan menüden “Yönetici” kutucuğuna tıklayalım.

Office365Pa2

Karşımıza Office 365 Yönetim Merkezi sayfası açılacaktır. Şimdi sırasıyla, “Hizmet Ayarları” ve “Parolalar” ı tıklayalım.

Office365Pa3Karşımıza “parola için süre sonu ilkesini ayarlayın” bölümü gelecektir.

  • “Parolaların süresi hiçbir zaman dolmaz” seçeneğini işaretlediğimizde kullanıcılarımız şifrelerini     hiçbir zaman değiştirmeyecektir. Yani siz parolanızı değiştirmediğiniz sürece aynı kalacaktır.
  • Parolaların süresi dolmadan önceki gün sayısını bu bölümde 14 ila 730 gün boyunca parola değiştirme süresi verebileceğiz. Eğer birinci adımda ki yer işaretliyse kullanıcı parola süresi hiçbir zaman dolmayacaktır.
  • Bir kullanıcının parolasının süresinin dolacağı kaç gün önceden bildirilecek bölümünde ise 1 ila 30 gün arası bir sayı verebiliriz. Örneğin bu sayı 14 ise parola süreniz dolmadan 14 gün önce Office 365 size hatırlatma yapacaktır.

Office365Pa4

  •  Yeni bir kullanıcı oluştururken otomatik oluşturulan parola seçeneğini seçebilirsiniz böylece Office  365 sizin için random bir parola oluşturacaktır.
  • Parola Girin kısmını tıkladığımızda kullanıcı için bizim bir parola girmemiz gerekecektir.
  • Gelecek sefer oturum açtığınızda ” bu kişinin parolasını değiştirmesini sağlayın ” seçeneği işaretli değilse kullanıcıya random olarak bir parola verilse veya siz manuel olarak bir parola verseniz bile oturum açtığınızda Office 365 parolanızın değiştirilmesi için bir zorlamada bulunmayacaktır.

Office365Pa5

“Parola Girin” tıkladığımızda kullanıcıya bizim bir parola belirlememiz gerekir.
Otomatik oluşturulan parola seçeneğini seçtiğimizde ise otomatikman kullanıcıya Office 365 tarafından random bir şifre verilecektir. Yukarıda belirttiğim gibi gelecek sefer oturum açtığında ” bu kişinin parolasını değiştirmesini sağlayın ” seçeneği işaretli değilse kullanıcı hiçbir şekilde parola değiştirmeye zorlanmayacaktır.

Aklınıza takılan sorular için bizlere 0216 373 44 07 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.