Office 365 nedir? Microsoft Office'le arasında ne fark vardır?

Office 365. “Office 365” terimi, Office uygulamalarının yanı sıra, İnternet üzerinden etkinleştirilen diğer üretkenlik hizmetlerine (bulut hizmetleri) karşılık gelir. Office 365, evde ve işte kullanıma yönelik planlar içerir. Evde kullanım için Office 365 hakkında bilgi edinin. İşletmelere yönelik Office 365 planları; Skype Kurumsal web konferansı,Exchange Online’da barındırılan kurumsal e-posta gibi hizmetler ve OneDrive İş ile ek çevrimiçi depolama alanı içerir.

Birçok Office 365 planı, kullanıcıların birden çok bilgisayar ve cihaza yükleyebilecekleri son Office uygulamalarının masaüstü sürümünü de içerir. Tam olarak yüklü uygulamalar şunları içerir: Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher ve Access. (Publisher ve Access yalnızca bilgisayarda kullanılabilir.) Söz konusu uygulamaları bilgisayar, Mac ve Android tablet, Android telefon, iPad ve iPhone gibi birden fazla cihaza yükleyebilirsiniz. Office’in masaüstü sürümünü içeren etkin bir Office 365 aboneliğiniz varsa her zaman uygulamaların en güncel sürümlerine sahip olursunuz.

Yalnızca çevrimiçi sunulan Office 365 planları belirli iş gereksinimleri için mükemmel bir seçenektir ve Office’in en yeni sürümü, Office 2013 ve Mac için Office 2011 ile birlikte çalışacak biçimde tasarlanmıştır. Office’in Office 2010 ve Office 2007 gibi önceki sürümleri, sınırlı bir işlevsellikle Office 365 ile birlikte çalışabilir. Hangi Office sürümlerinin desteklendiği konusunda ayrıntılı bilgi edinin. NOT: Bu Office uyumluluğu Exchange Online Kiosk veya Office 365 Kurumsal K1 planlarını içermez.

Tüm Office 365 planlarında aylık veya yıllık abonelik temelinde ödeme yapılır.

Microsoft Office . “Microsoft Office” alışkın olduğunuz üretkenlik yazılımımız için kullandığımız addır. Office paketleri tek seferlik satın alma olarak sunulur ve yalnızca bir PC veya Mac’e yüklenebilen Word, Excel ve PowerPoint gibi uygulamaları içerir. Uygulamalar otomatik olarak güncelleştirilmez; son sürüme sahip olmak için yeni bir sürümü çıktığında ürünü yeniden satın alabilirsiniz. Tek seferlik satın alma için kullanılabilen son sürümler Windows için Office 2016 ve Mac için Office 2016’dır. Bu paketler Office 365’teki bulut tabanlı hizmetlerin hiçbirini içermez.

Office 365 benim Office kopyamla çalışacak mı?

Office 365, Office’in en yeni sürümleri olan Office 2013 ve Mac için Office 2011 ile çalışacak biçimde tasarlanmıştır. Office’in Office 2010 ve Office 2007 gibi önceki sürümleri, sınırlı bir işlevsellikle Office 365 ile birlikte çalışabilir. Office 2003 veya daha önceki bir sürüme sahipseniz, Office 365’i kullanmak için Office’i daha yeni bir sürüme güncelleştirmeniz gerekir; öte yandan, isterseniz Office’in en yeni sürümünü içeren birçok Office 365 planından birine de abone olabilirsiniz. Aboneliğiniz kapsamında Office’in en yeni sürümünü aldığınız gibi otomatik güncelleştirmeleri de alırsınız ve böylece Office’iniz her zaman güncel kalır.

Office 365 için İnternet bağlantısı gerekiyor mu?

Tüm Office 365 planlarını yükleyip etkinleştirmek ve abonelik hesabınızı yönetmek için İnternet bağlantısı gereklidir. E-posta, konferanslar, BT yönetimi ve diğer hizmetlerin de dahil olduğu Office 365 bulut üretkenlik hizmetlerine erişmek için de İnternet bağlantısı gerekir.

Ayrıca çoğu Office 365 planı (Office 365 İş Ekstra ve Office 365 Kurumsal E3 gibi), Office’in masaüstü sürümünü de içerir. Masaüstünde kullanılabilen Office uygulamalarına sahip olmanın avantajlarından biri, çevrimdışı çalışabilmeniz ve İnternet’e bir sonraki bağlanışınızda tüm çalışmanızın otomatik olarak eşitlendiğinden emin olmanızdır. Böylece, belgeleriniz daima güncel durumdadır. Masaüstü Office sürümünüz de otomatik olarak güncel tutulur ve İnternet’e bağlandığınızda yükseltilir, böylece her zaman en yeni araçlarla çalışmanın kolaylığını yaşarsınız.

Bulut nedir?

“Bulut”, kuruluşunuzun dışında barındırılan web tabanlı bilgi işlem hizmetlerini tanımlamanın kolay bir yoludur. Bulut tabanlı hizmetleri kullandığınızda, BT altyapınız binanızın dışında (şirket dışı) bulunur ve üçüncü bir taraf tarafından korunur (barındırılır); evde veya iş yerinde, size ait ve sizin koruduğunuz bir sunucuda (şirket içi) bulunmaz. Örneğin Office 365 ile, bilgi depolaması, bilgi işlem ve yazılımlar uzakta, Microsoft’un sahip olduğu sunucularda konumlandırılır ve yönetilir. Her gün kullandığınız, web tabanlı e-postadan mobil bankacılık ve çevrimiçi fotoğraf depolamasına kadar birçok hizmet bulutun birer parçasıdır. Altyapı çevrimiçi veya “bulutta” bulunduğundan, bu altyapıya İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar, tablet, akıllı telefon veya başka bir cihaz gibi hemen her yerden erişebilirsiniz.

Office 365 kaç kullanıcıyı destekler?

Office 365 üst düzeyde ölçeklendirilebilir ve tek kişilik bir işletmeden on binlerce kullanıcısı olan şirketlere kadar her kuruluşu destekleyebilir:

  • Office 365 İş planları, bir ile 300 arası kullanıcısı olan şirketler için idealdir.
  • Office 365 Kurumsal planları, tek çalışanı olan kuruluşlardan 50.000’den çok kullanıcısı olan kuruluşlara kadar tümüne uygundur.

Office için hangi mobile uygulamalar sağlanır?

Office aşağıdaki uygulamaları sağlar:

Android™ için Office: Dokunmatik özellikli Word, Excel ve PowerPoint uygulamalarıyla belgeleri görüntüleyin, oluşturun ve düzenleyin. İçeriğinizin ve biçimlendirmenizin olduğu gibi koruması, böylece PC veya Mac bilgisayarınıza döndüğünüzde belgenin yine güzel görünmesi konusunda Android için Office’e güvenebilirsiniz. Word’de, başkalarıyla birlikte çalışırken açıklamalar ekleyin veya değişiklikleri izleyin. Excel elektronik tablolarını gözden geçirip güncelleştirin, ayrıca kolayca formüller ve grafikler ekleyin. PowerPoint sunularınızda değişiklikler yapın ve sunularınızı kablosuz olarak büyük ekrana yansıtın.

Android için Office’le belgelerinizi ücretsiz görüntüleyebilirsiniz. Belgeleri düzenlemek ve oluşturmak için uygun bir Office 365 aboneliği gerekir: Office 365 Ev, Office 365 Bireysel, Office 365 Üniversite, Office 365 İş, Office 365 İş Ekstra, Office 365 Kurumsal E3, E4 ve E5, Office 365 Kurumsal E1 ve E3 (Kamu Fiyatı), Office 365 Eğitim Artı ve Office 365 ProPlus.

iPad® için Office: Dokunmatik özellikli Word, Excel ve PowerPoint uygulamalarıyla belgeleri görüntüleyin, oluşturun ve düzenleyin. İçeriğinizin ve biçimlendirmenizin olduğu gibi koruması, böylece PC veya Mac bilgisayarınıza döndüğünüzde belgenin yine güzel görünmesi konusunda iPad için Office’e güvenebilirsiniz. Word’de başkalarıyla birlikte çalışırken açıklamalar ekleyin veya değişiklikleri izleyin. Excel elektronik tablolarını gözden geçirip güncelleştirin, ayrıca kolayca formüller veya grafikler ekleyin. PowerPoint sunularınızda değişiklikler yapın ve sunularınızı kolayca büyük ekrana yansıtın.

iPad için Office ile belgelerinizi ücretsiz görüntüleyebilirsiniz. Belgeleri düzenlemek ve oluşturmak için uygun bir Office 365 aboneliği gerekir: Office 365 Ev, Office 365 Bireysel, Office 365 Üniversite, Office 365 İş, Office 365 İş Ekstra, Office 365 Kurumsal E3, E4 ve E5, Office 365 Kurumsal E1 ve E3 (Kamu Fiyatı), Office 365 Eğitim Artı ve Office 365 ProPlus.

Office Mobile: Windows Phone 8’e önceden yüklenmiş olarak gelir, ayrıca iPhone® ve Android telefonların belirli modellerinde kullanılabilir. Office Mobile, Office içeriğini görüntüleme ve hareket halinde içerik düzenlemeye yönelik harika özellikler içerir. Ayrıca, içeriğinizin ve biçimlendirmenizin olduğu gibi koruması, böylece PC veya Mac bilgisayarınıza döndüğünüzde belgenin yine güzel görünmesi konusunda Office Mobile’a güvenebilirsiniz. iPhone ve Android telefonlar için Office Mobile, ticari olmayan kullanım için ücretsiz sağlanır; uygulamayı mağazadan telefonunuza indirmeniz yeterlidir.

Belgeleri oluşturup düzenlemek veya şirket içi SharePoint ve OneDrive İş’te depolanan belgelere erişmek için, uygun bir Office 365 planınız olmalıdır: Office 365 İş Ekstra, Office 365 Kurumsal E3, E4 ve E5, Office 365 Kurumsal E1 ve E3 (Kamu Fiyatı), Office 365 Eğitim Artı, Office 365 ProPlus ve Office 365 Üniversite.

Outlook Mobile: Windows Phone 8’de Outlook’un, Outlook.com, Office 365 ve Exchange e-postanıza erişmek için kullanabileceğiniz, önceden yüklenmiş bir sürümü bulunur.

OneNote: Hareket halindeyken notlarınıza erişmek için mobil OneNote uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama Windows Phone 8, iPhone, iPad ve Android telefonlarda kullanılabilir.

OWA: Exchange Online içeren bir Office 365 aboneliğiniz varsa, OWA uygulamasını kullanarak e-postaları sıralayabilir, tarayabilir ve yanıtlayabilir, böylece programınıza bağlı kalabilirsiniz. Bu uygulama iPhone ve iPad’de kullanılabilir.

Lync Mobile: Kuruluşunuzda Skype Kurumsal veya Lync’in en yeni sürümü kullanılıyorsa mobil cihazınızdan sürekli bağlı kalmak için mobil Lync uygulamasını veya Skype Kurumsal mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama Windows Phone 8, iPhone, iPad ve Android telefonlarda kullanılabilir.

SharePoint Newsfeed: Kuruluşunuzda SharePoint’in en yeni sürümü kullanılıyorsa, mobil cihazınızdan haber akışınıza erişmek için SharePoint Newsfeed uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama Windows Phone 8, iPhone ve iPad’de kullanılabilir.

Ülkem/bölgem nerede? Kayıt sayfasındaki açılan listede göremiyorum.

Office 365, bir dizi ülkede/bölgede ve dilde sunulur. Ülkenizin/bölgenizin adı listede gösterilmiyorsa, bulunduğunuz ülkede şu anda Office 365’in bir sürümü kullanıma sunulmamış demektir. Microsoft, Office 365’i daha çok ülkede kullanıma sunmaya devam ediyor ve herhangi bir ülkede Office 365 kullanıma sunulduğunda bunun genel bir duyurusunu yapıyor.